Historia i współczesność

Początkiem miejscowości były osiedla założone w XVI wieku przez drwali i węglarzy[3]. Na początku XVII wieku wydobywano tu rudy żelaza[3]. Po wojnie trzydziestoletniej wydobycie upadło, a okoliczna ludność utrzymywała się z leśnictwa i tkactwa[3]. W wieku XIX wieku za sprawą ks. Marianny Orańskiej rozwinęło się w popularną miejscowość klimatyczną z charakterystyczną drewnianą zabudową w stylu szwajcarskim[3]. Dawny niemiecki kurort, został włączony do Polski w roku 1945, obecną nazwę zatwierdzono administracyjnie w dniu 7 maja 1946[4]. Po wysiedlonej po wojnie ludności niemieckiej pozostała duża liczba drewnianych i kamienno-drewnianych budynków w stylu tyrolskim. W okolicy lasy bukowe, wyżej świerkowe oraz liczne skałki[2]. Do największych zalet okolicy należy duża liczba szlaków turystycznych oraz kilka znanych obiektów: wodospad Wilczki, kaplica Matki Boskiej Śnieżnej oraz zapora przeciwpowodziowa[2]. W roku 1965 w Międzygórzu kręcono pierwszy odcinek serialu Czterej pancerni i pies[5]. Charakterystyczna zabudowa Międzygórza to domy drewniane w stylu tyrolskim z pięknymi rzeźbieniami, krużgankami, balkonikami i balustradami[2]. Do ciekawszych obiektów w tym stylu należą domy wczasowe „Gigant” i „Gigant II”, jak również dawny budynek poczty, który został wyremontowany i miał zostać przekształcany w luksusowy pensjonat[2]. Nawiązuje do nich zabytkowy, drewniany kościółek parafialny z lat 1740–1742[2].

Zabytki

W Międzygórzu i okolicach znajduje się kilka obiektów wpisanych do rejestru zabytków[6].

  • Historyczny układ urbanistyczny z XVIXX wieku
  • Drewniany kościół parafialny św. Józefa Oblubieńca, z barokowym wystrojem wnętrza, zbudowany w latach 1740–1742, rozbudowany w 1920 roku[3]; początkowo pełnił funkcję kaplicy cmentarnej[7]. Przy świątyni Biały Ogród z 2014 roku, złożony z symbolicznych roślin sadzonych na cmentarzach i w obrębie murów kościelnych.
  • Kościół pątniczy pw. Matki Bożej Śnieżnej na Górze Iglicznej.
  • Kaplica górska z 1911 roku, dawny ewangelicki kościół św. Krzyża[3].
  • Budynek sanatorium „Gigant” przy ul. Sanatoryjnej 5, drewniano-murowany okazały budynek z 1882 roku[3].
  • Drewniany pensjonat „Alpejski Dwór” przy ul. Sanatoryjnej 13, z pierwszej ćwierci XX w.
  • Pensjonat „Krokus” przy ul. Wojska Polskiego 21, z początków XX w.

Wypoczynek i rekreacja

Ośrodek turystyczno-wypoczynkowy: około 30 domów wczasowych i pensjonatów, 2 wyciągi narciarskie. Służy jako baza wypadowa dla pieszych wycieczek w Masyw Śnieżnika.  Na górze Igliczna usytuowany jest kościół pątniczy pod wezwaniem Matki Boskiej Śnieżnej z 1781–1782, gdzie znajduje się figura Matki Boskiej Śnieżnej koronowana przez Jana Pawła II w 1983 roku. W kościele tym znajduje się również ruchoma, drewniana szopka.

W przełomie Wilczki znajduje się wodospad o wysokości 22 m. Przed powodzią w 1997 roku wysokość wodospadu była sztucznie podwyższona przez Niemców do 27 m – posiadał formę kaskady. Był on wówczas pierwszym co do wysokości w Sudetach, na równi z Wodospadem Kamieńczyka w Karkonoszach. Wartą uwagi jest także oddalona o około kilometr od wodospadu funkcjonująca do dziś zabytkowa tama.

Szlaki turystyczne

Do najciekawszych szlaków turystycznych należą:

Rezerwaty przyrody

Godnym uwagi jest również rezerwat ścisły im. Stefana Żeromskiego obejmujący przełom rzeki Wilczki z wodospadem jego imienia. Na terenie rezerwatu rosną dorodne okazy świerka nasiennego, z których pozyskuje się nasiona dla hodowli sadzonek. Przełom Wilczki wraz z wodospadem stanowi miejsce częstych ćwiczeń jednostek specjalnych policji lub wojska. W centrum Międzygórza znajduje się fontanna, która w okresie zimowym, po zamarznięciu wody, stanowi osobliwą atrakcję turystyczną.

 

źródło: wikipedia.org